01 02 2013

BATAK NASIL OYNANIR İHALELİ İHALESİZ

BATAK NASIL OYNANIR İHALELİ İHALESİZ |  görsel 1
   
 
Batak oyununun kuralları
Batak, Bir iskambil oyunudur.. İskambil oyunları arasında “koz oyunu” olarak bilinmektedir. En az ve daha üstü oyuncu ile oynanır. Standart olarakta 4 kişi olarka oynanışan batak. ;Bir dakika için de kağıtların dağıtılmasıyla başlar ve 10-30 dakika arası sürer.İhaleli batka ve ihalesiz batka olarak 2 çeşit olarak oynanılmaktadır.
Oyunun Kuralları Kağıtları dağıtan kişiden itibaren her el diğer(sıralama saat yönüne ters olarak ilerler) Genelde 13 el oynanır. Bazen 11 el de oynanır. Bazen de önceden belirlenen bir puana ulaşılıncaya kadar oynanır.
Oyunun genel olarka kuralı yerde olan kağıttan daha yüksek değeri atmak ve ortadaki eli almaktır. Bu koz için de geçerlidir. Küçükten büyüğe sıralama şöyle:
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Vale(J)
Kız(Q)
Papaz(K)
As(1,A)

İhaleli Batak Kuralları

Oyunda ihaleyi alan hangi tür kağıdın koz olduğunu söyler. (Örneğin: Kupa, Maça, Karo, Sinek) Koz o elin en değerli simgesidir.
Yerde hangi cinse ait kağıt varsa, elindeki o cinse ait yerde olan kağıttan daha büyük bir kağıt atarak oyun oynanır. Örneğin; yerde “Kupa 10″ var ve sizin elinizde “Kupa 9″, “Kupa Vale” ve “Kupa As” var. “Kupa 9″, “Kupa 10″dan küçük olduğundan “Kupa 9″u atamazsınız. Valeyi ya da As’tan birini atabilirsiniz.
Başka bir örnek ise: Yerdeki kağıt “Kupa 10″ ve sizin elinizde ise hiç Kupa yok. Kupa olmadığından başka bir kağıt atmak zorundasınız. Eğer elinizde koz varsa kozdan bir tane, yoksa başka bir kağıdı atabilirsiniz. Koz atarsanız ve sizin attığınızdan büyük koz atılmazsa eli siz alırsınız, ama başka bir kağıt atarsanız attığınız kağıt etkisizdir.
Oyun yerdeki dört kağıdı alan kişinin tekrar yere kağıt atmasıyla devam eder. Böylece eldeki 13 kağıt bitene kadar devam eder. En fazla puan toplayan oyunu kazanır.
Batmak ise şöyle açıklanabilir; ihaleye giren kişi söylediği sayıdan daha az el alırsa söylediği sayı kadar puan düşürülür. Oyunda ihaleye girmeyen kişiler de en az 1 almak zorundadır, eğer hiç el alamayan olursa o kişi ihaleye giren kişinin söylediği sayıya batar.
mesela: Birisi beş diyerek ıhaleye girdi ve 4(veya daha az) el aldı, o şahısın hanesine beş- puan eklenir(5 puan çıkartılır). Başka oyuncular kaç aldıysa o kadar puan eklenir.
Veya; birisi 6 diyerek ihaleye girdi ve 7 aldı, o kişinin hanesine 7 puan eklenir. Diğer oyuncular kaç aldıysa o kadar puan eklenir. Eğer diğer oyunculardan hiç el alamayan varsa o kişinin hanesine -6 puan eklenir(6 puan çıkartılır).
İhalesiz Batak Kuralı
Kağıtlar dağıtıldıktan sonra ihale açılmaz ve koz her zaman Maça’dır.
Oyunda herkes kaç el yapabileceğini söyler ve puan cetveline yazılır. Şayet o sayıya ulaşamaz veya söylediği sayıdan 3(bazen ıki olarak oynanır) çok yaparsa o şahıs söylediği sayının 10 sert puana batırılır. Yani( 10 sert puan düşürülür.)

Eğer söylediği sayıyı yaparsa o sayının 10 katına çıkarılır. Eğer 4 demiş ve 5yapmış ise 4 ile 10 çarpılır ve beş dörtten bir fazla olduğundan “4*10″ puana “1″ eklenir. Yani puanı “41″

0
0
0
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Yorum Yaz