18 08 2013

Kadın Ve Erkek Beyni Arasındaki Farklar Nelerdir


Kadın ve Erkek Beyni Arasındaki Farklar
Kadın ve erkek beyni nörolojik olarak birbirinden çok farklıdır. Günlük hayatta iki cins arasında yaşanan anlaşmazlıkların tek nedeni bu farklar olabilirmi?
Kadınlarda konuşma yeteneklerini yönlendiren merkez beynin sol tarafında yerleşmiş olarak bulunuyor. Erkeklerde ise bu yetenekler beynin ön ve arka kısımlarında dağılmış olarak konumlanıyor. Bu nedenle kadınların konuşma yetenekleri erkeklere göre daha gelişmiş.
Kadın beyni iyi bir müzisyen olmak için çok elverişli. armoninin sağlanmasındaki yumuşaklık kadın beyninin güçlü yanlarıdır.
Kadınlar ekşiye daha duyarlı, tatlılara daha fazla oranda ihtiyaç duyuyor. Erkekler ise tuzlu maddelere dahah hassas.
Kadınlarda duygusal tepkiler beynin her iki yarımküresinde oluşuyor. Erkeklerde bu merkezler sadece sağ yarımkürede bulunuyor. Erkek bu nedenle duygularını daha zor ifade edebiliyor.
Kadınların cinselliğe erkekler kadar düşkün olmamasının nörolojik nedenlerini açıklarken genetik açıdan mükemmel bir bebeğe sahip olmak adına kadınların niçin evlilik dışı ilişkilere yöneldiğine de açıklık getiriyor.
Kadınlar yabancı bir dili daha kolay öğreniyor, ana dillerini de daha iyi kullanıyor. Kekemelik erkeklerde daha sık görülüyor.
Kadınların işitme yetenekleri daha gelişmiş, seslere karşı daha hassa, Ses tonundaki çok ufak değişiklikleri bile heen anlayabiliyor.
Erkek beyninde sağ ve sol lobu arasında bilgi alışverişi sağlayan kısım kadın beynine oranla daha küçük. Bu da mantıklı sol beyin ile duygusal sağ beyin arasındaki bilgi alışverişini kısıtlıyor. Böylece erkekler genellikle beklenmedik bir soru karşısında loblardan birini kullanma eğilimi gösteriyor. Ya tam duygusal ya da mantıklı oluyorlar.
Bir olay karşısında kadın her iki lobu kullanabiliyor. Hem mantık hemde duygularını kullanarak daha dengeli çözümler getirebiliyor.
Erkek beyninde uzay şekil işlemcisi daha büyük yer kaplıyor. Küçük yaştan itibaren erkekler hareket içeren oyunlardan hoşlanıyorlar. Arabalar, top oyunları tamir etmek , söküp takmak gibi işlemlere yatkınlık gösteriyorlar. Makine, inşaat gibi mühendislik alanlarında daha fazla erkek olmasının nedeni de budur.
Kadın beyninde dil işlemcisi daha büyük yer kaplıyor. Bu nedenle kız çocukları daha erken konuşmaya, okuma ve yazmaya başlıyor. Okullarda kompozisyon ve anlatma derslerinde erkeklere göre daha başarılı oluyorlar. Telefonda konuşmak, bir araya gelip sohbet etmek arzusu erkeklere oranla daha fazladır.
Erkek beyni kadın beynine oranla 10 kat daha fazla testesteron hormonu içeriyor. Ergenlik döneminde bu 20 katına kadar çıkor. Bu hormon insanların daha gürültücü, hareketli, saldırgan, yerinde duramayan, oluyorlar.
Kadın beyninde serotonin miktarı daha yüksektir. Bu durum daha kontrollü olmayı sağlar. Bu nedenledirki risk alan erkeğin dengeleyicisi olurlar.

0
0
0
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Yorum Yaz